Amazon, 3.4 GW’lik 26 yeni kamu hizmeti ölçeğinde rüzgar ve güneş enerjisi yatırım projesiyle dünyanın en büyük kurumsal yeşil enerji alıcısı oldu. Amazon, 2020 yılı içerisinde toplam yenilenebilir enerji yatırımını 35 proje ve 4 GW’nin üzerinde bir kapasiteye çıkardı. Amazon yaptığı son yatırımlar ile özel şirketler bazında bir yıl içerisinde yenilenebilir enerjiye yapılan en büyük yatırımcı olma özelliğini taşımaktadır. Bu özelliğiyle Google’ın 5.5 GW yenilenebilir enerji satın alımıyla 2019 yılında kırdığı rekoru geçmiş oldu.

(Görsel 1)

Amazon bugüne kadar yaptığı toplam yenilenebilir enerji yatırımları ile ABD’deki 1.7 milyon evin gücünü sağlamak için yeterli olan 6.5 GW’lik elektrik üretim kapasitesine ulaşmış olacak. Bu projeler; Amazon’un kurumsal ofisleri, ikmal merkezleri ve küresel olarak milyonlarca müşteriyi destekleyen Amazon Web Services (AWS) veri merkezleri için yenilenebilir enerji sağlayacak. Ayrıca Amazon’un 2040 yılına kadar hedeflediği net sıfır karbon emisyonuna da yardımcı olacak..

(Görsel 2)

26 yeni rüzgar ve güneş projeleri Avustralya, Fransa, Almanya, İtalya, Güney Afrika, İsveç, İngiltere ve ABD’de yer almaktadır. ABD; Kaliforniya, Delaware, Illinois, Indiana, Kansas, Kentucky, Nebraska, Kuzey Carolina, Ohio, Teksas ve Virginia’daki rüzgar ve güneş projelerini aktif hale getirdi. Amazon; hali hazırda dünya genelinde 59 şebeke ölçekli rüzgar ve güneş enerji projesi, farklı ülkelerdeki ikmal merkezleri ve ofislerin çatılarındaki 68 güneş enerjisi projesi dahil olmak üzere toplam 127 yenilenebilir enerji projesine sahiptir.

(Görsel 3)

Dahası Amazon, 2030 yılına kadar tüm sevkiyatlarını % 50 net sıfır karbon yapabilmek için “Sevkiyat Sıfır” vizyonu ile 100.000 adet elektrikli dağıtım aracı satın alarak şimdiye kadarki en büyük elektrikli dağıtım aracı siparişini vermiş oldu.

Kaynakça:

Görsel Kaynakça:

Görüntülenme Sayısı:
36 views