WordPress 2001 yılından günümüze geliştirilen,  php programlama dili kullanan ve MySQL veri tabanı bazlı çalışan bir CMS (Content Management System / İçerik Yönetim Sistemi)’dir.

WordPress kodlama ve diğer teknik bilgilere sahip olmadan site kurma imkanı sağlamaktadır. Bu sayede dünyada ortalama her 2 web sitesinden 1 tanesinin WordPress altyapısına ait olduğu düşünülmektedir[1]. Sayısız tema ve eklentisiyle istediğiniz blog, haber, e-ticaret, sosyal ağ, forum vb. WordPress altyapısında oluşturabilirsiniz.

WordPress Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

-Kurulumu hızlı ve kolay.

-Güvenilir altyapı.

-Kullanıcı dostu arayüz.

İstenildiği gibi özelleştirilebilir.

-Farklı dosya türlerini desteklemesi.

-Açık kaynak kodlu olması.

WordPress Altyapısı ile Oluşturulan Web Sitelerinin Özellikleri

-Kolay yönetilebilir yönetim paneli.

-Ücretsiz Eklenti ve tema desteği.

-Kod bilgisi gerektirmeden geliştirme yapabilme imkanı.

-Özel depolama alanı.

WordPress Tema ve Eklenti Nedir, Ne işe yarar?

Temalar WordPress’te hazır olarak kodlanmış arayüzlerdir. WordPress tema seçeneği olarak geniş bir hacme sahiptir. Bunların bazıları ücretsiz olarak topluluk sayfalarında ve Tema ekleme sayfasında bulunabilir. Diğer alternatif olarak, özel temaları ücretli olarak temin edip sitenizi görsel açıdan zenginleştirebilirsiniz. Gerekli ayar ve geliştirmeleri yönetim paneli üzerinden yapabilirsiniz.

Tema seçerken sitenizin içeriğine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Eklentiler sitemizde ihtiyacımız olan küçük yazılımlardır. Örnek olarak temamızı daha hızlı kullanmak istiyorsak (Nitro Pack eklentisi gibi) yahut istediğimiz başka bir özellik temamızda mevcut değilse temalar gibi ister ücretsiz istersek ücreti karşılığında temin edebileceğimiz mini yazılımlardır.

Kaynakça:

1- https://trends.builtwith.com/cms/traffic/Entire-Internet

Görüntülenme Sayısı:
60 views