Web sitesi olan herkes kendi sitelerine trafik çekmek ister. Bir web sitesine trafik çekmenin en uygun yolu SEO ayarlarını yapmaktan geçer. Peki nedir bu SEO?

SEO (Search Engine Optimization) açılımı itibari ile arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Diğer bir deyişle SEO; arama motorlarının web sitenizi bulmasını kolaylaştırmak, arama sonuçlarında en üste çıkmanızı sağlamak için gereken ayarları yapmaktır.

SEO Nedir?

SEO Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını anlamak için öncelikle arama motorlarının nasıl çalıştığını anlamamız gerekir. Arama motorları; Web’deki sayfaları taramak, bu sayfalar hakkında bilgi toplamak ve bunları bir dizine eklemek için botları kullanır. Daha sonra algoritmalar belirli bir sorgu için arama sonuçlarını yüzlerce sıralama faktörünü dikkate alarak dizindeki sayfaları analiz eder.

Arama algoritmaları, alakalı sayfaları üste çıkararak kullanıcılara verimli bir deneyim sağlamak için tasarlanmıştır. İçerik kalitesi, anahtar kelimeler, mobil uyumluluk gibi faktörler SEO’nun temelini oluşturur.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO Pazarlama İçin Neden Önemlidir?

SEO, dijital pazarlamanın önemli bir parçasıdır. Aramalar genellikle markalar için birincil trafik kaynağıdır. Arama sonuçlarında rakiplerinizden daha üstte olmak ve sitenize daha fazla trafik çekmek para kazanmanızda önemli bir etkiye sahip olabilir.

Şimdi gelin sizinle beraber bir arama sonuç sayfasını inceleyelim.

SEO Reklamlar
Reklam Sonuçları

Bir kelime ya da kelime grubu arattığınızda reklam engelleyici kullanmıyorsanız genellikle arama sonuçlarının en üstünde reklamlar görürsünüz. Ayrıca bazı web site sahipleri, sitelerine trafik çekebilmek için SEO ile yetinmeyip Google gibi sitelere para ödeyerek reklam satın alırlar.

Bilgi Grafiği
Bilgi Grafiği

Muhtemelen hepiniz üstteki gibi bir bölüm ile karşılaşmışsınızdır. Bu bölüm knowledge graph (bilgi grafiği) olarak bilinir. Google, bazı durumlarda sorunuza en uygun cevap olarak düşündüğü yazının bu bölümünü sayfanın neresinde olursa olsun arama sonucunda gösterir.

İnsanlar Şunları da Soruyor
İnsanlar Şunları da Soruyor

İnsanlar şunları da soruyor ise aradığınız konu ile ilişkili diğer aramaların ifade edildiği kısımdır. Bu kısımda insanların sıklıkla arattığı soruları ve cevaplarını hızlı bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Organik Arama Sonuçları

Yukarıdaki bölümlerden sonra ise organik arama sonuçları geliyor. Bir sayfada genellikle 10 organik arama sonucu bulunur. Organik arama, reklamların aksine hiç ödeme alınmayan aramalar anlamına gelir. Bu siteler, SEO ayarlamalarını uygun şekilde yaparak Google’a üst kısımlarda bulunmaya layık olduklarını gösterirler.

Bugünkü yazımızda SEO’nun ne olduğundan ve nasıl çalıştığından bahsettik. Daha fazlası için takipte kalın!

Kaynakça:

Görüntülenme Sayısı:
30 views